Zdjęcia 360 - detale

Zdjęcia 360

Informacja

 • ZDJĘCIA 360
 • GIGAPANORAMY
 • MAŁE PLANETY
 • WIRTUALNY SPACER
 • A CO JEŚLI NIE GOOGLE?

 • 01

  360FOTO

  Live klasyczny

  ZDJĘCIA 360

  Zdjęcia sferyczne są stosowane do realistycznego wyświetlania przestrzeni na różnych urządzeniach. Poczynając od ekranów telefonów komórkowych i monitorów komputerów, a kończąc na headsetach VR. Najczęściej spotyka się je na mapach Google, ale firmy developerskie czy też te zajmujące się wystrojem wnętrz chętnie korzystają z takich zdjęć do bardziej efektownego przedstawiania swoich produktów na imprezach masowych czy też po prostu w internecie.

  Na zdjęciu poniżej widoczne jest pełne spektrum panoramy, którą następnie możemy zobaczyć bezpośrednio na mapach, w salonie BMW w Długołęce.


  image description

  Z kolei na fotografii poniżej, w lewym górnym rogu znajdziemy napis "Zobacz w Mapach Google". Po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni wprost do salonu, po którym możemy się swobodnie przejść. Zapraszam do małej dawki multimedialnej technologii.  Jak widać można się swobodnie rozglądać po panoramie. Świetne rozwiązanie na stałą reklamę w najbardziej popularnym medium, jakim jest Google i jego produkty.  02

  GIGAPANO

  Live klasyczny

  GIGAPANORAMY

  Gigapanoramy, to zdjęcia składające się z wielu ujęć dopasowanych do siebie i tworzących bardzo dokładny obraz porządanego widoku.

  W przykładzie poniżej to zdjęcie lotnicze w rozdzielczości do 300 milionów pixeli dla zapewnienia ogromnej szczegółowości i zaspokojenia najbardziej wymagających odbiorców. Zdjęcie można bardzo przybliżać, a nadal zachowa ono ostrość.
  03

  PLANETKI

  Live klasyczny

  MAŁE PLANETY

  Bardzo ciekawą ekspozycją zdjęć 360 jest pokazanie ich w formie "małych planet" jak możemy zobaczyć powyżej. Świetne rozwiązanie do mediów społecznościowych, w szczególności Instagram.

  Dla przykładu nasza mała planetka - Wrocław nad zamarzniętą Odrą. Na "godzinie pierwszej" widzimy Katedrę, na trzeciej "Manhattan", "Skytower" na szóstej, a na dziewiątej kominy elektrociepłowni.


  image description


  04

  SPACER VR

  Live klasyczny

  WIRTUALNY SPACER

  Wirtualny spacer to interaktywna forma oglądania przestrzeni. Mogą się na nią składać zdjęcia a nawet sferyczne filmy.

  W przypadku specerów umieszczanych bezpośrednio na mapach Google mamy możliwość zastosowania jedynie zdjęć. Taka forma bardzo często jest w zupełności wystarczająca, na przykład kiedy chcemy zobaczyć swój potencjalny pokój w hotelu, restaurację lub biuro w którym będziemy chcieli pracować.

  Poniżej kilka interaktywnych ujęć osadzonych bezpośrednio z map Google. Spacer wirtualny pokazuje 3 wybrane piętra biura położonego we Wrocławiu tuż obok głównego dworca kolejowego.


  Ważnym elementem tej wycieczki jest retusz - z powodów bezpieczeństwa zostały z wycieczki usunięte elementy takie jak kamery, centralki alarmowe i nazwy pomieszczeń w których znajdują się pracownicy pilnujący porządku w biurze.

  Kolejnym punktem obróbki zdjęć który został tu wykonany to nadir każdej panoramy - "podłoga", dzięki czemu podczas oglądania zdjęć można poczuć się, jakby faktycznie spacerowało się korytarzami budynku. Taki zabieg jest pracochłonny, dlatego też nie zawsze się go wykonuje.

  Najważniejszą częścią wykonywania udanych zdjęć jest właściwe przygotowanie. Zapraszam do artykułu w którym przybliżę rzeczy niezbędne dla ułatwienia zrobienia zdjęć, co może skutkować szybszą, bardziej efektywną i ekonomiczną pracą dla fotografa i grafika, co ma z kolei wpływ na cenę takiej usługi.


  05

  INACZEJ

  Live klasyczny

  A CO JEŚLI NIE GOOGLE?

  Dla spacerów, które nie kwalifikują się do publikacji do usług Google czy to z powodu niezgodności z polityką Google, czy preferencji klienta jest możliwość stworzenia wirtualnego spaceru innymi narzędziami, które następnie są również dostępne online, z możliwością wstawienia na strony www.

  Przykładami są poniższe spacery wykonane dla Polskiej Organizacji Turystycznej - Convention Bureau Wrocław w ramach projektu „Virtual MICE tour na Dolnym Śląsku" (finansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego).  1. Wirtualny spacer po kompleksie Wrocławskim Centrum Kongresowym


  2. Wirtualny spacer po kompleksie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

  Kolejnym przykładem jest spacer wykonany dla firmy zajmującym się kompleksowymi remontami i urządzaniem mieszkań - KODO.

  W spacerze dodane są "hot spoty" pozwalające na dodanie zdjęcia, opisu i linku w który oglądający później może kliknąć.
  Jak widać możliwości w porównaniu do zdjęć wrzuconych na mapy Google są dużo większe, a co uważamy za najciekawsze zdjęcia które dodajemy mogą być w formacie 3D dla wzmocnienia efektu wizualnego - na przykład na targach, gdzie możemy wygodnie posadzić zainteresowane osoby i założyć im okulary VR.  Przykład galerii zdjęć umieszczony w dowolnej przestrzeni - tym razem widzimy wnętrze sypialni.