Andrzej 23/12/2020

KALKULATOR FOTOGRAFICZNY

Na cenę aparatu składa się wiele rzeczy - sprzęt nowy czy używany, rocznik produckji, fukcje czy design. Po dokładniejszej analizie okazuje się też, że często cena aparatu jest powiązana (słusznie) z wielkością matrycy światłoczułej czyli czymś co w głównej mierze (zaraz po obiektywie) odpowiada za późniejszą jakość zdjęcia.

ZOBACZ
image description
Stare obiektywy
Andrzej 14/02/2020

DOBRE BO STARE - OBIEKTYWY

Obiektywy dla aparatów utrwalajacych zdjęcia na kliszy wielokrotnie były w internecie okrzykiwane jako nieprzystosowane do fotografowania na matrycach cyfrowych.

ZOBACZ
Andrzej 24/10/2019

BARDZO MAKRO FOTOGRAFIA

Tryb makro, zdjęcia makro. Każdy kto próbował robić zdjęcia z bliska małych przemiotów zna te określenia. W dzisiejszych czasach z łatwością można robić zdjęcia makro nawet telefonem, które mogą wyglądać naprawdę rewelacyjnie. A co jeśli mamy aparat i chcemy "wejść głębiej" a nie chcemy wydać pieniędzy? Jest pewna ciekawa idea, którą przybliżę w poniższym artykule.

ZOBACZ
image description
image description
Andrzej 12/09/2019

NIE TRAĆ WSPOMNIEŃ!

Utrata wspomnień to zawsze przykra sprawa. Nie chodzi tutaj o chorobę - nie, nie. Ale wszyscy jesteśmy na to narażeni. Czy to dysk komputera, zniszczony telefon czy uszkodzona karta pamięci. Jak zminimalizować szansę na stratę danych z tych ostatnich chciałbym podzielić się doświadczeniem poniżej.

ZOBACZ
Andrzej 16/07/2019

FOTOGRAFIA W PODCZERWIENI

We wpisie poniżej chciałbym przybliżyć ideę fotografowania w świetle niewidzialnym dla ludzkiego oka. W tym przypadku w świetle podczerwonym, a dokładniej w "bliskiej podczerwieni".

ZOBACZ
image description
image description
Andrzej 25/11/2018

PRZYGOTOWANIE DO SESJI 360

Artykuł ten piszę z perspektywy technika pracującego w Google. Dopilnowywałem i oceniałem wstępnie pracę fotografów zainteresowanych przystąpieniem do współpracy z Google w projekcie Street View.

ZOBACZ
Andrzej 18/06/2018

SKANOGRAFIA

Poniższy artykuł chciałbym przedstawić tym, którym wydaje się, że cyfrowa fotografia wielkoformatowa jest ekstremalnie droga i nieosiągalna dla przeciętnego człowieka.

ZOBACZ
image description